Świecowanie/Konchowanie uszu
Metoda świecowania uszu, znana także jako konchowanie uszu wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej, a także z praktyk medycznych stosowanych przez starożytnych Greków, Egipcjan i Majów. Niektórzy badacze za wynalazców zabiegów konchowania uszu uważają Indian z plemienia Hopi. W czasach nowożytnych Indianie Amerykańscy: Hopi i Cherokce oraz Indianie z Meksyku wciąż używają świecowania jako środka leczniczego. Jeszcze inni źródeł tego zabiegu szukają w bardziej egzotycznych miejscach, takich jak mitologiczna Atlantyda. Niezależnie od źródeł swojego pochodzenia konchowanie uszu było i jest powszechnie stosowane w krajach Azji, Europy i obydwu Ameryk.
Najważniejsze składniki lecznicze ziołowej świecy rurkowej/konchy to naturalne składniki stosowane od stuleci: naturalna bawełna, wosk pszczeli, naturalne olejki eteryczne. Olejki eteryczne: czyste, stężone wyciągi z kwiatów, liści, igieł, kory, kłączy i skórek owoców uzyskiwane metodą wyciskania lub poprzez destylację. W ten sposób uzyskuje się najcenniejsze składniki o leczniczych właściwościach. Olejki eteryczne w połączeniu z pozostałymi składnikami tworzą skuteczny środek na dolegliwości głowy i ucha. Równie lecznicze właściwości wykazuje światło, ogień i ciepło pochodzące od niego.
Ciepło wytwarzane przez palącą się końcówkę konchy powoduje wytworzenie się niewielkiego podciśnienia, które pozwala delikatnie wyssać nieczystości z wnętrza ucha, za sprawą tak zwanego „efektu kominowego” oraz zrównoważyć ciśnienie w trąbce Eustachiusza oraz stymuluje naturalny ruch włosków w przewodzie słuchowym wspomagając jego oczyszczanie.
Wskazania do zabiegu świecowania/konchowania uszu:
- poprawa słyszalności
- regulacja ciśnienia śródczaszkowego
- łagodzenie podrażnień w uszach i zatokach
- niwelowanie szumu i dzwonienia w uszach
- nieżyt nosa (katar)
- stan zapalny zatok
- migreny i ból głowy
- stres i nadpobudliwość nerwowa
- stan przewlekłego zmęczenia
Ogrzanie wewnętrznych ścianek ucha powoduje ponadto miejscowe pobudzenie krążenia i przekrwienie tkanek, co wzmacnia procesy metaboliczne i aktywuje limfę przekładając się na ogólne wzmocnienie odporności.