Masaż orientalny
„Dziewięć dziesiątych naszego szczęścia polega na zdrowiu. Zdrowy żebrak jest szczęśliwszy niż chory król.”
Heraklit z Efezu
Hawajski Rytuał Lomi Lomi Nui
Lomi Lomi Nui to metoda masażu polegająca na pracy z ciałem, której tradycja sięga setki lat wstecz i była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Masaż Lomi Lomi Nui był nieodłączną częścią kultury wysp hawajskich i stałym elementem dnia codziennego. Rytualna ceremonia świątynna była przeznaczona na specjalne okazje i stosowana jako wsparcie w podejmowaniu ważnych decyzji. Rytuał mógł trwać nawet kilka dni, nic więc dziwnego, że po jego zakończeniu wodzowie patrzyli na ziemskie sprawy z zupełnie innej perspektywy.
Lomi 0znacza ugniatać, głaskać. Nui to jedyny, wyjątkowy. W wolnym tłumaczeniu lomi lomi to masaż miękką łapą zrelaksowanego kota. Miłośnicy kotów, dobrze będą wiedzieli jak leczniczy i relaksujący może być taki zabieg. Masaż Lomi Lomi Nui obejmuje całe ciało (poza strefami intymnymi, które podczas masażu pozostają zakryte) i wykonywany jest głównie przedramionami. Długie, płynne ruchy, sprawiają że osoba masowana doświadcza głębokiej relaksacji mięśni. Specyficzny stretching hawajski rozciąga mięśnie, więzadła i ścięgna wokół głównych stawów, co wpływa na zwiększenie zakresu ruchu oraz ich regenerację.
Korzenie masażu Lomi Lomi Nui sięgają rytuałów szamańskich. Hawajska filozofia HUNY mówi. że wszystko jest energią, tylko w różnym stanie skupienia. Teoria ta znana jest również fizyce kwantowej. Stąd poprzez skupienie uwagi w trakcie masażu, świadomy kontakt z ciałem w połączeniu z oddechem oraz sprawnym i celowym ruchem masażysty – tancerza, któremu towarzyszą hawajskie rytmy muzyczne, można się spodziewać znacznie głębszych efektów niż tylko relaks mięśni. Masaż Lomi Lomi Nui jest czasem na wsłuchanie się w siebie, usłyszenie własnych myśli w zgiełku i stresie dnia codziennego. Hawajski rytuał Lomi Lomi Nui stwarza przestrzeń, w której można poradzić się swojej intuicji.
Hawajczycy są mistrzami celebrowania życia. Uważają, że jesteśmy tu po to, aby być szczęśliwym. Radość jest niezbędnym elementem w powracaniu do zdrowia i naturalnej harmonii. Kiedy jej doznajemy ciało rozluźnia się, puszczają napięcia. Dlatego przyjemny, pełen szacunku dotyk jest podstawą tej sztuki. Możliwe staję się to przez tworzenie przestrzeni akceptacji, współodczuwania i miłości, traktowanie ciała, jak świątyni jego Ducha.
Masaż Lomi Lomi Nui może być szczególną formą naszej intencji. Dlatego dobrze jest pomyśleć kładąc się na stole do masażu co chcemy otworzyć w swoim życiu, co uwolnić starego aby mogło przyjść nowe. Masaż Lomi Lomi Nui to potężne narzędzie gdy potrzebujemy zmiany, szukamy inspiracji, wchodzimy w nowy etap w swoim życiu lub gdy mamy podjąć jakąś ważną decyzję.
Mimo, że masaż ten ma prastarą tradycję, długo pozostawał sztuką znaną tylko Hawajczykom. W czasach kolonizacji, wszelkie rdzenne praktyki były zabronione i surowo karane, co spowodowało przeniesienie ich do „podziemia”. Dopiero w drugiej połowie XX wieku mieszkańcy Hawajów zdecydowali się uchylić rąbka tajemnicy. Zaczął się proces przekazywania i dzielenia wiedzą z ludźmi spoza wysp. Jednym z pierwszych, wybitnym nauczycielem masażu Lomi Lomi Nui był kahuna Abraham Kawai’i. Jedną z jego pierwszych uczennic, w których żyłach nie płynie hawajska krew, jest Susan Pa’iniu Floyd, nauczycielka Juliana Rok, który pozostaje moim nauczycielem.
Masaż tajski
Tradycyjny Tajski Masaż Phaen Boran Raksaa Thaang Nuat Thai, zwany w języku tajskim nuad boran lub phaen boran oznacza tradycyjną metodę leczenia dłońmi. Twórcą masażu tajskiego jest Jivaka Komar Bhaccha. Technika ta została stworzona w Indiach ponad 2500 lat temu i jest syntezą podstaw Ajurvedy, jogi i refleksologii. Przez stulecia rozwijali ją tajscy mnisi w świątyniach. Na technikę masażu tajskiego miała rónież wpływ kultura chińska. Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat masażu tajskiego pochodzą z 1661 r. z relacji Simona de Loubere, francuskiego urzędnika przy dworze królewskim w Ayuttihia.
Cele masażu tajskiego:
- zmniejszenie napięcia mięśni i ścięgien
- zapobieganie zanikowi mięśni z braku czynności
- utrzymanie i poprawa zakresu ruchów w stawach
- poprawa elastyczności i gibkości
- polepszenie przemiany materii
- przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych
- stymulacja krążenia krwi i limfy
- obniżenie napięcia nerwowego
- poprawa wydolności oddechowej
- uwolnienie z ciała nagromadzonych toksyn
- poprawa ogólnej sylwetki ciała
- ulga w bólach głowy, migrenach,
- rozładowanie stresu
- redukcja zmęczenia psychicznego
- spowolnienie procesu starzenia
Z masażu tajskiego w manufaktura Zdrowia może skorzystać każdy. Wykonywany jest na macie, w wygodnym ubraniu (spodnie dresowe/legginsy, t-shirt). Za pomocą dłoni, przedramion, łokci, kolan i stóp masażysta oddziałuje na ciało pacjenta. Podczas zabiegu pacjent przyjmuje wybrane pozycje wyjściowe (leżenie: przodem, tyłem, bokiem, siad skrzyżny). Do masażu tajskiego nie używa się olejku.
W masażu tajskim używamy technik:
- usisku
- refleksologii
- strechingu
- jogi
- pracujemy nad układami: krążenia, limfatycznym i oddechowym
Momentami masaż może być odbieramy intensywnie, nawet nieco boleśnie, co wynika z nieprawidłowego napięcia tkanek.
Masaż relaksacyjny ciała ciepłym olejem/świecą
Masaż ciepłą świecą
Hiszpańskie świece K’uos powstają z naturalnych olei: sojowego, migdałowego, awokado, słonecznikowego, masła kakaowego i masła shea. Masaż tą kombinacją olejków pozostawia skórę zregenerowaną i jedwabiście gładką, otuloną w niepowtarzalne aromaty vanili z pieprzem, marakuji… a nawet złotem.
Szlachetny i bogaty skład tych świec daje niepowtarzlany efekt pielęgnacyjny. Twoje ciało jednocześnie relaksuje się, jest nawilżane, odżywiane i wzmacniane.
Ciepło rozpuszczonych, aromatycznych olejków wzmocnionych olejkami eterycznymi to prawdziwa rozkosz dla ciała i przyjemność dla zmysłów. Synergia między ciepłem świecy i olejkami sprzyja wchłanianiu składników aktywnych podczas masażu.
Masaż ciepłymi olejami świec K’uos to zmysłowy i unikalny rytuał pielęgnacyjny na co dzień, na relaks, od święta:
- zwlacza zły sen i bezsenność
- relaksuje
- poprawia koncentrację, polecany szczególnie dla osób z dużą aktywnością intelektualną
- idelany dla zmęczonych nóg
- oleje działają przeciwzapalnie
- wspomagają leczenie schorzeń reumatologicznych
- wspomagają wlakę z cellulitem
- przywracają równowagę systemu nerwowego
- wskazane dla pacjentów z zaburzeniami lękowymi
- wskazane dla osób ze skórą wrażliwą
Cena: Świeca 24 karatowe złoto i olej arganowy – 150 zł
Rytuał płynnego złota inspirowany jest starożytną Gracją, bogiem Apollo oraz boginią Afrodytą. Apollo bóg słońca i światła, Afrodyta bogini piękna i miłości tworzą kombinację słodkich i świeżych aromatów oraz aktywnych składników odżywczych i regenerujących zapewniając Twojej skórze gładkość i odmłodzenie oraz delikatną złotą poświatę rozjaśniając skórę. Synergia składników zapewni jej regenerację i odżywienie zakończone natychmiastowym efektem złotego rozświetlenia.
Cena: Połącz z ze złotym peelingiem całego ciała – 35 zł